Czym jest osocze bogatopłytkowe PRP?

Osocze bogatopłytkowe PRP jest preparatem pozyskiwanym z krwi pacjenta, w którym znajdują się skoncentrowane płytki krwi zawieszone w małej objętości osocza – wiąże się to z wyższym stężeniem płytkopochodnych czynników wzrostu (GF), które uczestniczą w procesach regeneracyjnych tkanek.

Po podaniu osocza szybko uwalniają się czynniki wzrostu, które pobudzają tworzenie nowych naczyń krwionośnych, nasilają procesy naprawcze, odbudowują tkanki, stymulują tworzenie kolagenu oraz wspomagają namnażanie komórek macierzystych.

Zabiegi z wykorzystaniem PRP cechuje wysoki profil bezpieczeństwa, osocze jest całkowicie biokompatybilne, przez co nie istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej – jest to zabieg szczególnie polecany dla osób z alergiami i obawiających się wystąpienia działań niepożądanych stosowanych preparatów.

Po zabiegu mogą wystąpić jedynie niewielki obrzęk i rumień (efekt nakłuć), które powinny ustąpić samoistnie w ciągu doby. W miejscu podania osocza mogą pojawić się również się drobne siniaki, które ustępują zwykle w ciągu kilku dni.

 

osocze bogatopłytkowe

 

Gdzie stosujemy osocze bogatopłytkowe?

Zastosowanie PRP w medycynie jest bardzo szerokie i wciąż się rozwija. Jak już wspomniano wcześniej, osocze bogatopłytkowe spełnia bardzo ważne funkcję regeneracyjne, dlatego jest idealnym preparatem stosowanym w celu przyspieszenia zamykania i gojenia ran. Znalazło zastosowanie także w walce z bliznami pozabiegowymi i potrądzikowymi, wspomagająco lub jako główna terapia w leczeniu łysienia oraz w stymulacji procesów rekonwalescencji po poparzeniach.

Również w stomatologii PRP ma swoje miejsce. Wykorzystuje się je przede wszystkim w takich dziedzinach jak chirurgia, implantologia, periodontologia oraz chirurgia twarzowo-szczękowa.

 

W naszym gabinecie osocze bogatopłytkowe stosowane jest przede wszystkim w zabiegach mających na celu:

  • Redukcję oznak starzenia

Terapia osoczem będzie pomocna w zabiegach spłycenia zmarszczek i bruzd, pobudzi produkcję kolagenu, a przez procesy tworzenia nowych naczyń zwiększy naturalne odżywienie skóry. PRP będzie także działało wspomagająco w walce z przebarwieniami i nierównym kolorytem. Podanie w okolicy oka wpłynie na zwiększenie gęstości skóry, zniweluje cienie pod oczami i zmniejszy widoczność kurzych łapek. Skóra będzie jędrniejsza, gładsza, bardziej napięta i elastyczna, co zapewni młodszy wygląd.

  • Rewitalizacji i poprawa kondycji skóry

Osocze bogatopłytkowe może być stosowane w zabiegach rewitalizujących, zwłaszcza w przypadku cer atopowych i wrażliwych. Utrata blasku, wysuszenie i zmęczony wygląd będą idealnymi wskazaniami do poprawy witalności i nawilżenia. Osocze zapewni odżywienie na poziomie komórkowym, co warunkuje długoczasowy efekt. Twarz będzie wyglądała zdrowiej i bardziej promiennie.

Należy zaznaczyć, że obszar zastosowania osocza nie ogranicza się jedynie do twarzy. Zabiegi odmładzające i rewitalizujące można także stosować w obszarze szyi, dekoltu i rąk – nie ma ograniczeń do możliwych miejsc podania.

  • Leczenia schorzeń związanych z włosami

Dotyczy to w szczególności wypadania włosów i łysienia androgenowego. Terapia polega na wstrzykiwaniu PRP w owłosioną skórę głowy. Preparat stymuluje mieszki włosowe do wzrostu, jednocześnie poprawiając ich kondycję oraz pobudza wyrastanie nowych włosów. W przypadku łysienia androgenowego może być stosowane jako terapia główna lub wspomagająca.

Należy podkreślić, że efekty terapii osoczem bogatopłytkowym zauważalne są po kilku – kilkunastu dniach po zabiegu a pełne efekty obserwujemy dopiero po ok 2-3 miesiącach. Żeby zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty zaleca się wykonanie serii zabiegów (ok. 4) wykonywanych w odstępach 2-4 tygodni, a następnie wykonywanie zabiegu przypominającego co 6 miesięcy.

 

Kto powinien skorzystać z takiego zabiegu?

  • pacjenci z oznakami starzenia skóry (zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności, nierówny koloryt skóry);
  • pacjenci chcący odżywić cerę i przywrócić jej witalność;
  • osoby cierpiące na problemy z owłosieniem skóry głowy (utrata całkowita lub częściowa włosów, a także ich przerzedzenie);
  • walczące z przewlekłymi stanami zapalnymi skóry (trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry)

 

Kiedy nie wolno wykonywać zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego?

Do podstawowych przeciwwskazań należą:

  • ostra infekcja wirusowa i stany zapalne skóry,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • przyjmowanie leków wydłużających czas krzepnięcia

 

Szczegółowe omówienie przeciwwskazań i wywiad medyczny zostaną przeprowadzone podczas wizyty konsultacyjnej.

Ostateczna decyzja o zastosowaniu zabiegów z wykorzystaniem osocza PRP powinna zależeć od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta oraz konsultacji z odpowiednim lekarzem, który oceni, czy taka procedura jest odpowiednia w danym przypadku.

W Dental Clinic Jankowscy wykonujemy szeroki zakres zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Zachęcamy do kontaktu bezpośredniego i zapoznania się z naszymi usługami medycyny estetycznej. Gwarantujemy, że zajmą się Tobą wykwalifikowani specjaliści z doświadczeniem i wiedzą.

 

 

– STOMATOLOG ŻARY – STOMATOLOG ŻAGAŃ – DENTYSTA ŻARY –  DENTYSTA ŻAGAŃ –